KONICZYNA

KONICZYNA BIAŁA Trifolium repens

KONICZYNA BIAŁA Trifolium repens

 [ang: white clover, fr: trefle blanc, niem: Weiß-Klee]


Koniczyna biała jest rośliną wieloletnią wysokości 15-45 cm. Łodyga leżąca. Liście 3-listkowe, długoogonkowe; listki odwrotnie jajowate, drobno ząbkowane, z wierzchu z jasną plamą. Kwiatostan 20-40-kwiatowy, długo szypułkowy, główkowaty. Korona biała przed i po kwitnieniu różowawa. Kwitnie od maja do sierpnia. Nasiona twarde, jajowate.

KONICZYNA BIAŁA Trifolium repensBardzo pospolita w całym kraju na łąkach, pastwiskach i boiskach. Kwiaty koniczyny można przeznaczyć na orzeźwiającą herbatkę lub przyrządzać jak szpinak. Można też dodawać do podpłomyków jako nadzienie. W latach głodu w Irlandii kwiaty suszono i mielono na mąkę, którą "fałszowano" mąkę do wypiekaniu chleba.
Kwiaty i liście koniczyny nie mają własnego smaku ale są bardzo sycące z dodatkiem ryżu lub ziemniaków.

KONICZYNA ŁĄKOWA Trifolium pratense 

KONICZYNA ŁĄKOWA Trifolium pratense
KONICZYNA ŁĄKOWA Trifolium pratense

[ang: red clover, fr: trefle commun, niem: Rotklee]Roślina zwana też czerwoną koniczyną jest rośliną wieloletnią o wysokości 15-50 cm. Łodyga podnosząca się przylegająco owłosiona. Liście długoogonkowe 3-listkowe; listki eliptyczne z półksiężycową plamką. Kwiaty zebrane w główki, zwykle po dwie. Kwitnie purpurowoczerwono od maja do września. Strąk wewnątrz kielicha, 1-nasienny, jajowaty.

Bardzo pospolita w całym kraju na łąkach, przydrożach i zaroślach. Z kwiatów koniczyny można robić smaczną herbatę. Jak szpinak można przyrządzać kwiaty i młode liście.