MACIERZANKA PIASKOWA Thymus sepyllum

MACIERZANKA PIASKOWA Thymus sepyllum 

MACIERZANKA PIASKOWA Thymus sepyllum

[ang: Breckland thyme, wild thyme, fr: serpolet, niem: Sand Thymian]

Macierzanka piaskowa jest niską krzewinką o przyjemnym zapachu i wysokości 5-15 cm. Łodygi pełzające, zakorzeniające się, owłosione, u nasady drewniejące, z wzniesionymi pędami kwiatostanowymi. Liście 3-10mm długości okrągławe lub podługowate, na krzyż naprzeciwległe, zwężone w krótki orzęsiony ogonek. Kwiatostan główkowaty. Kwiaty różowofioletowe dwuwargowe. Kwitnie mocno pachnąc od maja do września. Owocem są drobne rozłupki.

Gatunek pospolity w całym kraju w borach sosnowych, przydrożach i nasłonecznionych wrzosowiskach. Można ją pomylić z macierzanką zwyczajną (Thymus vulgaris) ale praktycznie nie ma to znaczenia ze względu na identyczne zastosowanie obu gatunków. Ziele macierzanki zbiera się bezpośrednio przed kwitnieniem lub w okresie kwitnienia. W kuchni stosuje się macierzankę świeżą i suszoną, podobnie jak tymianek i majeranek. Doprawia się nią zupy, potrawy z warzyw, pieczone i duszone mięsa, zapiekanki, sosy, omlety, nadzienia i potrawy z roślin strączkowych. Na jedną porcję dodaje się tylko szczyptę macierzanki.
MACIERZANKA PIASKOWA Thymus sepyllum

Bardzo drobno utłuczone ziele macierzanki można dodać do ciasta, żeby otrzymać "ziołowy chlebek".

Macierzanka działa wykrztuśnie, przeciwkaszlowo, dezynfekująco i rozkurczowo. Stosowana bywa w postaci naparu (1 łyżka zmielonego ziela na szklankę wrzątku, 3 razy dziennie). W wypadku przeziębienia napar słodzić miodem. Stosować również przy stanach zapalnych dróg moczowych i dolegliwościach trawiennych, a zewnętrznie do płukania źle gojących się ran (silnie bakteriobójczy).