OSET


OSET ZWISŁY Carduus nutans

OSET ZWISŁY Carduus nutans
OSET ZWISŁY Carduus nutansOset zwisły jest byliną wysokości 0,3-1m. Łodyga wyprostowana kolczasto oskrzydlona, kutnerowata. Liście przeważnie nagie, brzegiem mocno kolczaste; dolne pierzastodzielne, wyższe zatokowo klapowane. Kwitnie VI-IX. Kwiaty jasnopurpurowe zebrane w duże (25-40 mm) kuliste zwisłe koszyczki. Owoce -niełupki dł. około 4 mm z puchem kielichowym 15-25 mm.

Roślina jest powszechna na niżu głównie na zachodzie. Występuje na zboczach, przydrożach i śmietniskach. W wielkiej potrzebie można zbierać jego liście i jeść po ugotowaniu albo spróbować łodyg (obranych z kolców) lub dna koszyczków kwiatowych. Ale najlepsze zastosowanie tej rośliny to hubka z puchu nasiennego. Zresztą wszystkie osty mają podobne zastosowanie.


OSET KĘDZIERZAWY Carduus crispus

OSET KĘDZIERZAWY Carduus crispus
OSET KĘDZIERZAWY Carduus crispus
Oset kędzierzawy jest byliną wysokości 0,5-1,5m. Korzeń wrzecionowaty. Łodyga gałęzista, kędzierzawo-kolczasto oskrzydlona, lekko pajęczynowata. Liście dolne lirowato-pierzasto-sieczne; górne pierzastoklapowane lub pierzastowrębne, eliptycznielancetowate w zarysie; od spodu biało-cienko-kutnerowate; ze słabymi kolcami na brzegach. Kwiatostany - małe koszyczki skupione po kilka. Kwitnie liliowopurpurowo VII-IX. Okrywa 10-16 mm. Owoce to niełupki długości około 3 mm z puchem kielichowym do 12 mm.

Roślina jest powszechna na całym polskim niżu i w niższych górach.