POKRZYWA ZWYCZAJNA Urtica dioica | POKRZYWA ŻEGAWKA Urtica urens

POKRZYWA ZWYCZAJNA Urtica dioica

POKRZYWA ZWYCZAJNA Urtica dioica[ang: stinging nettle, fr: grande ortie, niem: Nessel]

Pokrzywa zwyczajna to trwała, dwupienna roślina rozłogowa wysokości 40-100 cm (chociaż widziałem egzemplarze wysokości 2,5 m brrr...) porośnięta parzącymi włoskami. Łodyga 4-kanciasta. Liście na ogonkach, na krzyż naprzeciwległe, podługowato-jajowate, o sercowatej nasadzie, brzegiem grubo ząbkowane. Kwitnie zielonkawo od czerwca do października. Kwiaty żeńskie zebrane w zwisające wiechy w górnej połowie łodygi. Owocem jest drobny orzeszek.

Roślina jest pospolita w całym kraju na przydrożach, przychaciach, rumowiskach i w zaroślach. Tam też występuje pokrzywa żegawka - mniejsza i delikatniejsza - bardziej przydatna do celów spożywczych. Wczesną wiosną można zbierać do jedzenia młode pędy (około 15 cm), później tylko młode liście i najmłodsze wierzchołki. Z liści - po sparzeniu gorącą wodą lub krótkim (3-4 min) obsmażeniu na oleju - przyrządza się zupy, dodaje się do nadzienia, sałatek, jajecznicy, omletów, mielonych mięs, past i nadzienia słonych ciast. Nieźle wychodzi mieszanka BMP (liście brzozy, mniszka, pokrzywy). Można je przyrządzać jak szparagi lub drobno pokrojonymi zastępować zieloną pietruszkę.
POKRZYWA ZWYCZAJNA Urtica dioica

Napar stosuje się jako lek moczopędny, przeciwkrwotoczny i poprawiający przemianę materii, a zewnętrznie przeciw łupieżowi i wypadaniu włosów. Sok ze świeżego ziela poleca się przy anemii, do tamowania krwawień i gojenia ran. Na poparzenia pokrzywą działa łagodząco sok z babki.

Pokrzywa może też dostarczyć surowca na sznurki i nici. Z korzeni można uzyskać żółty barwnik do jaj wielkanocnych.


POKRZYWA ŻEGAWKA Urtica urens

POKRZYWA ŻEGAWKA Urtica urens

[ang: dog nettle, fr: ortie petite, niem: kleine Nessel]

Pokrzywa żegawka jest roczną rośliną jednopienną 15-50 cm wysokości porośniętą parzącymi włoskami. Korzeń pionowy wrzecionowaty. Łodyga 4-kanciasta, gałęzista. Liście na krzyż naprzeciwległe, jajowate lub eliptyczne, ostre, ostrooząbkowane. Kwiaty zielone zebrane w zwisające wiechy kwitną od maja do października.

Roślina pospolita w całym kraju. Rośnie w ogrodach, na przydrożach i przychaciach. Jadalne są młode pędy zbierane wczesną wiosną. Przed użyciem należy je sparzyć, aby straciły właściwości parzące. Sporządza się z nich zupy, potrawę a la szpinak, dodaje do sałatek ziemniaczanych, nadzienia, potraw z jaj, siekanych mięs itp.

Liście wpływają dodatnio na przemianę materii, pomagają w leczeniu stanów zapalnych dróg moczowych, cukrzycy i reumatyzmu. Liście pokrzywy wysuszone w cieniu i zmielone na proszek są świetnym środkiem tamującym krew. Także świeże, pogniecione pokrzywy stosowano jako opatrunek tamujący krew.