PRZYWROTNIK POSPOLITY Alchemilla vulgaris

PRZYWROTNIK POSPOLITY Alchemilla vulgaris 

PRZYWROTNIK POSPOLITY Alchemilla vulgaris
[ang: lady's -mantle, fr: alchemilla, niem: Frauenmantel]


Istnieje wiele bardzo podobnych gatunków przywrotnika często grupowanych w gatunek zbiorowy – przywrotnik pospolity. Przywrotnik jest szarozieloną, gęsto owłosioną rośliną trwałą wysokości do 30 cm. Kłącze aromatyczne krótkie tuż pod powierzchnią ziemi. Łodyga pokładająca się, w górze gęsto rozgałęziona. Liście okrągławonerkowate, 7-9-11-klapowe, brzegiem tępo ząbkowane, spodem owłosione, często zcharakterystyczną kroplą wody pośrodku liścia. Kwiaty małe, niepozorne, zielonkawożółte, bez korony, zebrane w baldachogrona. Kwitną od maja do września. Owocem jest niełupka.

Roślina jest pospolita w całym kraju na wilgotnych łąkach, pastwiskach, mokradłach, wzdłuż brzegów lasów i zbiorników wodnych.
Jadalne są młode liście o gorzkim smaku (dość smaczne). Zbiera się je przed kwitnieniem i dodaje do zup, szpinaku i sałatek warzywnych. Są świetne z ryżem lub zapieczone w podpłomyku. Można sporządzić z nich napój witaminowy (4 łyżeczki liści na szklankę wody). Przywrotnik zawiera 5-krotnie więcej witaminy C od cytryny.
Henschel ocenia smak na 5°H i proponuje następujące mieszanki:
Na surowo - przywrotnik, czosnek niedźwiedzi, mniszek, krwiściąg, rzeżucha łąkowa z dodatkiem olisy, octu, soli i pieprzu.
Jarzyna - drobno pokrojone liście przywrotnika z pokrzywą, szczawiem, czosnkiem niedźwiedzim, olejem wodą i solą - gotować 5 min lub posmażyć.
PRZYWROTNIK POSPOLITY Alchemilla vulgaris


Napar z przywrotnika stosuje się wewnętrznie przeciwko schorzeniom gastrycznym, cukrzycy i otyłości zaś zewnętrznie do obmywania ropiejących ran - działa przeciwzapalnie, regeneruje skórę i usuwa zmarszczki.

Wywar z liści i korzeni daje zielono-szary barwnik.