TASZNIK POSPOLITY Capsella bursa-pastoris

TASZNIK POSPOLITY Capsella bursa-pastoris

TASZNIK POSPOLITY Capsella bursa-pastoris
[ang: lady’s purse, fr: capselle bourse a Pasteur, niem: gemeines Hirtentäschel]


Tasznik zwany pastuszką lub serduszkami jest rośliną roczną lub dwuletnią wysokości 5-60 cm. Łodyga naga, gałęzista. Liście dolne zebrane w różyczkę, zatokowo ząbkowane lub pierzastodzielne; łodygowe siedzące, całobrzegie. Kwitnie biało, czasem różowo od marca do października, a czasem również w zimie. Łuszczynki sercowatotrójkątne, z boków spłaszczone.

Tasznik w całym kraju jest pospolitym chwastem pól i ogrodów. Rośnie też na przydrożach i śmietniskach. Młode listki tasznika są jadalne (3°H) - dodaje się je do sałatek, zup i szpinaku. Najlepiej zbierać je przed kwitnieniem ale i później nie są złe. Nasiona są używane zamiast pieprzu i gorczycy. Mieszanka ziela ze smalcem według Henschela ma smakować jak musztarda.
TASZNIK POSPOLITY Capsella bursa-pastoris


Napar i wyciąg z tasznika stosuje się w nadmiernych krwawieniach miesiączkowych, krwawieniach z nosa i lekkich krwawieniach w przewodzie pokarmowym.

Napar: 20 g suszonego ziela zalanego szklanką wrzątku. Pić po 1 łyżce co 2 godziny.

Wyciąg: 30-50 g suszonego ziela zalewamy litrem przegotowanej i ostudzonej wody. Po kilku godzinach przecedzamy i pijemy po szklance 3-4 razy dziennie.