GWIAZDNICA POSPOLITA Stellaria media

GWIAZDNICA POSPOLITA Stellaria media 

GWIAZDNICA POSPOLITA Stellaria media

[ang: common chickweed, fr: alsine, niem: Vogel-Sternmiere]

Gwiazdnica pospolita jest rośliną roczną lub dwuletnią wysokości 5-30 cm (czasem wyższa). Łodyga obła, wątła, pokładająca się lub podnosząca, jednoszeregowo owłosiona, gałęzista. Liście naprzeciwległe jajowate, dolne i środkowe na ogonkach; górne siedzące na łodydze. Kwiatostan stanowi wierzchotka dwuramienna. Kwiaty szczytowe i w pachwinach liści; drobne, o pięciu białych jakby podwójnych płatkach, płatki są krótsze od działek kielicha; pylniki czerwone. Kwitnie prawie cały rok - czasem nawet w zimie.

Roślina jest uciążliwym chwastem pospolitym w całym kraju. Rośnie w ogrodach, na polach, przydrożach i zaroślach. W Polsce rośnie kilka mniej smacznych gatunków gwiazdnic łatwych do odróżnienia od gwiazdnicy pospolitej. Co prawda jadalne są całe zielone pędy, ale same młode liście są smaczniejsze. Można je zbierać przez cały rok. Są odpowiednie na sałatkę, szpinak i do zupy. Posiekane liście dodane do ciasta sprawiają, że podpłomyki są zielone i mają ciekawy smak 4°H. Jedzone na surowo smakują podobnie do groszku, ale nie należy się nimi opychać ze względu na śladową zawartość saponin. Nie ma ich dużo ale rozgniecionych roślin można od biedy używać do mycia. Nigdy mi się nie udało uzyskać piany z gwiazdnicy.

GWIAZDNICA POSPOLITA Stellaria media W medycynie ludowej stosowana jako lek wykrztuśny i antyseptyczny. Rozgniecione ziele przykłada się na rany i egzemy. Indianie na podrażnienia skóry używali maści z rozgniecionych liści gwiazdnicy i smalcu.