RZEŻUCHA ŁĄKOWA Cardamine pratensis

RZEŻUCHA ŁĄKOWA Cardamine pratensis 

RZEŻUCHA ŁĄKOWA Cardamine pratensis

[ang: cuckoobitter cress, fr: cardamine des pres, niem: Kresse]

Rzeżucha jest rośliną wieloletnią wysokości 20-60 cm. Łodyga wzniesiona, obła, dęta. Liście odziomkowe w różyczce, nieparzystopierzaste; odcinki w 2-4 parach, okrągławe, całobrzegie lub płytko karbowane, szczytowy odcinek większy i prawie nerkowaty lub trójklapowy; liście górne o odcinkach równowąskich. Kwiaty dł. 5-10mm, o 4 szerokich płatkach białych z odcieniem fioletowym, zebrane w grono. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Owocem są łuszczyny spłaszczone, równowąskie o odwijających się klapach. W czasie niepogody pędy wykrzywiają się a kwiaty zwieszają się.

Roślina bardzo pospolita w całym kraju. Występuje na wilgotnych łąkach, niskich torfowiskach i nad brzegami wód. Można spotkać jeszcze 4 gatunki rzeżuchy o podobnych właściwościach, chociaż niekoniecznie smaku.
RZEŻUCHA ŁĄKOWA Cardamine pratensis

Najlepiej jest jadać rzeżuchę (całe pędy) posiekaną drobno na chlebie z masłem. Można ją dodawać do serka homogenizowanego i twarogu. Wraz z innymi zieleninami (szczypiorek, natka, portulaka, liście i bulwki rzodkiewek) i majonezem tworzy doskonałą zieloną sałatkę. W terenie nieźle się komponuje z kaczeńcem, brzozą i mniszkiem - 5°H. Jest piękną dekoracja mizerii i sałatki pomidorowej, ziemniaków z wody lub pureé. Można nią posypywać kaszę, kluski, mięsa, dodawać do zup i sosów. Można mieszać z ciastem i robić podpłomyki "na ostro".